Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Atonia – odszkodowanie za usunięcie macicy

Jolanta Budzowska24 czerwca 2021Komentarze (0)

To był poród, podczas którego wiele rzeczy poszło zupełnie nie tak, jak powinno.

Ciężarna, spodziewając się pierwszego dziecka, przygotowywała się starannie do jego przyjścia na świat. W ramach przygotowań sporządziła – zgodnie z przyjętą procedurą i otrzymanymi zaleceniami – plan porodu.

Niestety, wkrótce okazało się, że plan porodu ma się nijak do rzeczywistego przebiegu pobytu w szpitalu. Atonia macicy, jaka wystąpiła, była powikłaniem zawinionym przez personel szpitala.

Plan porodu a przebieg porodu

Mimo, że rodząca chciała rodzić bez znieczulenia, to podano jej No-spę i papawerynę, po której zaczęły słabnąć skurcze. Nie mogła podczas porodu zmieniać swojej pozycji.

Personel asystujący powódce wychodząc nie zamykał za sobą drzwi, ukazując obecnym na korytarzu pełny obraz łóżka porodowego i sytuację z sali porodowej. Wszystko to sprawiało, że okoliczności porodu były dla pacjentki co najmniej niekomfortowe.

Przedłużony drugi okres porodu a atonia

Co więcej, poród nie postępował. Mimo to nie podejmowano żadnych decyzji. Dopiero po ponad dwóch godzinach drugiego okresu porodu wykonano cesarskie cięcie. Córeczka urodziła się na szczęście zdrowa.

Jednak w związku z około półtoragodzinnym opóźnieniem w wykonaniu cesarskiego cięcia u położnicy wystąpiła atonia macicy. Doprowadziło to do konieczności jej usunięcia. Pacjentka i jej mąż bezpowrotnie stracili szansę na posiadanie większej ilości dzieci.

Atonia macicy

-inaczej hipotonia macicy – to poważne powikłanie porodu. Często jest przyczyną krwotoków poporodowych. Po wyczerpaniu innych możliwości przewidzianych specjalnym algorytmem postępowania, ostateczną formą leczenia jest usunięcie macicy (histerektomia).

Atonia przyczyną usunięcia macicy

Dla naszej Klientki rodzina była (i jest) wartością nadrzędną. Pacjentka i jej mąż sami wywodzą się z wieloletnich rodzin i planowali kilkoro dzieci.

Nic więc dziwnego, że utrata możliwości zajścia w ciążę stanowiła dla niej ogromną traumę. Radziła sobie z nią ze wsparciem psychologa i psychiatry.

Równie duże było obciążenie męża pacjentki. Nie dano mu szansy spełnienia się w roli głowy dużej rodziny i ojca kilkorga dzieci.   Równocześnie został postawiony przed koniecznością bycia oparciem dla znajdującej się w trudnej sytuacji żony.

Zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu

W tych okolicznościach w procesie dochodziliśmy nie tylko zadośćuczynienia za doznany przez samą rodzącą uszczerbek na zdrowiu.

Imieniem obojga powodów – rodzącej i jej męża – zwróciliśmy się także o zapłatę zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych naszych Klientów oraz za naruszenie praw powódki jako pacjentki.

Nie zawsze wygrywa się od razu

Wykazanie błędu po stronie personelu medycznego nie było jednak w tej sprawie łatwe, szczególnie że wydano szereg sprzecznych ze sobą opinii biegłych, następnie uzupełnianych.

W pierwszej instancji oddalono powództwo w całości.

Sąd Apelacyjny podziela zarzuty kancelarii BFP

Nasi Klienci zdecydowali się jednak walczyć do końca – a my oczywiście także do końca walczyliśmy w ich imieniu!

W dniu 22 czerwca 2021 r. zapadł wyrok Sądu Apelacyjnego, którym na rzecz powódki zasądzono kwotę 150 000 zł z odsetkami od 2014 r.

W ustnym uzasadnieniu Sąd sprecyzował, że ta kwota stanowi zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu powódki.

O zadośćuczynienie za naruszenie praw pacjenta i dóbr osobistych być może przyjdzie nam więc jeszcze w tej sprawie zawalczyć, jeśli po tym, jak z uzasadnienia pisemnego poznamy pełne motywy rozstrzygnięcia, zdecydujemy się  na skargę kasacyjną.

Atonia - odszkodowanie za usunięcie macicy

Atonia macicy

Autorką tego postu jest – gościnnie na łamach mojego bloga – mec. Karolina Kolary, jedna ze współautorek sukcesu w tej sprawie:)

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: