Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Histopatologiczne badanie łożyska

Jolanta Budzowska09 sierpnia 2022Komentarze (0)

Ostatnio po raz kolejny uczestniczyłam w sekcji zwłok dziecka zmarłego podczas porodu. Oczywiście, obecność pełnomocnika rodziców nie jest podczas tej czynności obowiązkowa. Czasem jednak jest przydatna,  jak w tym przypadku. Okazało się, że do sekcji sądowo-lekarskiej wykonywanej na polecenie prokuratura przez Zakład Medycyny Sądowej szpital nie przekazał łożyska, czyli popołodu. Dzięki natychmiastowemu kontaktowi z prokuratorem prowadzącym sprawę jest szansa, że do badania łożyska jednak dojdzie. 

O problemach związanych z sekcją zwłok w przypadku błędów okołoporodowych rozmawiałam kiedyś z medykiem sądowym. O konieczności zabezpieczania przez prokuraturę nie tylko ciała zmarłego dziecka, ale i łożyska, wypowiedział się m.in. tak:

„Problem polega na tym, że dość często w momencie, kiedy dziecko umiera w czasie porodu albo tuż po porodzie, to szpital traktuje ciało dziecka jako ciało ludzkie, natomiast łożysko traktuje już jako materiał zakaźny, który należy zniszczyć. I to jest tak naprawdę praprzyczyna tego, że my często nie dysponujemy tym łożyskiem.”

Cały wywiad przeczytasz tutaj: „Biegły medyk sądowy – wywiad rzeka, czyli wszystko co chcesz wiedzieć o sekcji zwłok, ale nie masz kogo zapytać”.

Badania łożyska – konieczność czy opcja?

Czy brak możliwości przebadania łożyska ogranicza możliwości ustalenia, co było przyczyną śmierci dziecka? Oczywiście, tak. 

Zgon śródporodowy płodu lub noworodka nie zawsze jest spowodowany przez niedotlenienie podczas porodu i spóźnione decyzje położnika. Może być też skutkiem długotrwałej wewnątrzmacicznej zamartwicy, związanej z przewlekłym procesem niedotlenienia. Na stan płodu może mieć także wpływ zakażenie wewnątrzmaciczne i proces zapalny łożyska. 

Zielone wody płodowe a badanie łożyska

Ważnym wskaźnikiem ryzyka niedotlenienia płodu jest obecność smółki w wodach płodowych, powszechnie określana jako „zielone wody płodowe”.  Niektóre składniki smółki mogą przenikać do głębszych warstw błon płodowych i patomorfolog oceniający popłód może na tej podstawie wnioskować o niedotlenieniu wewnątrzmacicznym i czasie jego trwania. 

Pomimo postępów w monitorowaniu stanu płodu w okresie ostatnich lat, ciężarna macica pozostaje „czarną skrzynką” i trudno odtworzyć wszystkie procesy zachodzące w niej podczas ciąży. O łożysku mówi się jednak, że jest „dziennikiem życia wewnątrzmacicznego” i może naświetlić wiele aspektów tych procesów. 

Histopatologiczne badanie łożyska

W przypadku śmierci dziecka podczas porodu dla wyjaśnienia przyczyny zgonu konieczne jest wykonanie sekcji zwłok oraz histopatologiczne badanie łożyska. 

Badanie histopatologiczne łożyska (popłodu) jest także bardzo przydatne w przypadku, gdy dziecko rodzi się w złym stanie. Może pomóc wykluczyć inne przyczyny niskiej punktacji APGAR  niż niedotlenienie w trakcie porodu i błąd personelu medycznego. 

Warto też zauważyć, że decyzje o tym, czy poddać ciało dziecka autopsji, leżą nie tylko w rękach lekarzy. Pochopne „zwolnienie” szpitala przez rodziców z obowiązku wykonania sekcji zwłok niestety często uniemożliwia ustalenie, że za śmiercią dziecka stoi błąd lekarski lub błąd położnej.

Badanie łożyska

Badanie łożyska

Sąd Najwyższy (sygn. akt I CSK 739/15, wyrok z 4.11.2016 r) stwierdził:

„Dlatego też w sytuacji, kiedy każda z wielu możliwych do lansowania na tle stanu faktycznego tej sprawy hipotez dotyczących przyczyn zgonu jest obarczona znaczącymi wątpliwościami, strona pozwana nie może ponosić negatywnych konsekwencji z faktu nieprzeprowadzenia sekcji zwłok dziecka. Strona pozwana nie stwarzała w tej materii jakichkolwiek przeszkód. Powódka, która była osobą uprawnioną do podjęcia w tej materii decyzji, nie wyraziła zgody na sekcję zwłok.”

Przeczytaj także post: „Sekcja zwłok dziecka”.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: