Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Zielone wody płodowe

Jolanta Budzowska28 marca 2022Komentarze (0)

Zielone wody płodowe są spowodowane występowaniem w nich smółki. Smółka to z kolei substancja, którą wydala płód przez przewód pokarmowy. Najczęściej oddanie smółki przez noworodka następuje w pierwszej dobie po narodzeniu. W niektórych przypadkach dochodzi jednak do wydalenia smółki przez płód do wód płodowych. Może to nastąpić w trakcie rozwoju wewnątrzmacicznego lub w trakcie akcji porodowej.

Czekam właśnie na wyrok sądu w procesie położnika, który w ocenie prokuratora i mojej zlekceważył objawy zagrożenia płodu i zwlekał  blisko 12 godzin z decyzją o cięciu cesarskim. O wyroku napiszę, a tymczasem możemy wspólnie przeanalizować, jaki ma związek wydalenie smółki z ryzykiem niedotlenienia płodu. I czy zlekceważenie przez położną i lekarza prowadzącego poród zielonych wód płodowych może oznaczać, że doszło do błędu przy porodzie? Niestety najczęściej tak. 

Smółka w wodach płodowych

Obecność smółki w wodach płodowych (z ang. meconium-stained amniotic fluid (MSAF)) stwierdzić można w około 10–15% wszystkich porodów. Z czego znacznie częściej smółkę w wodach płodowych obserwuje się w przypadku porodów po 42. tygodniu ciąży (ok. 30% przypadków, a według innych źródeł nawet do 44% przypadków).

Smółka

Smółką nazywany jest pierwszy stolec wydalany przez noworodka.

Czy sama obecność smółki w płynie owodniowym i odpływające zielone wody płodowe to powód do niepokoju? I tak, i nie.

Zielone wody płodowe

Zielone wody płodowe

 

Zielone wody płodowe = niedotlenienie płodu?

Dawniej wskazywano, że jedynym mechanizmem prowadzącym do wewnątrzmacicznego wydalenia smółki jest niedotlenienie wewnątrzmaciczne płodu. Wydawałoby się więc, że zielone wody płodowe to sygnał bezwzględnego alarmu – z dzieckiem dzieje się coś złego.

Najnowsze publikacje pokazują jednak, że część epizodów wydalenia smółki do wód płodowych może być także wynikiem fizjologicznego dojrzewania płodu. Im „starszy” płód, tym większe prawdopodobieństwo, że w wodach płodowych pojawi się smółka.

Nie zmienia to postaci rzeczy, że w przypadku odejścia zielonych wód płodowych nadzór nad dobrostanem płodu powinien być wzmożony. W przypadku wątpliwości najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest szybkie zakończenie ciąży.

Zespół aspiracji smółki

Niebezpieczne jest nie samo oddanie smółki, ale zespół aspiracji smółki, do którego może dojść w sytuacji, gdy płyn owodniowy jest zanieczyszczony. Zespół aspiracji smółki (MAS) to zaburzenia oddychania związane z przedostaniem się smółki do dróg oddechowych płodu. 

Zespół Aspiracji Smółki

Zespół aspiracji smółki (z ang. Meconium Aspiration Syndrome (MAS)), tj. zespół zaburzeń oddychania związany z przedostaniem się smółki z wód płodowych do dróg oddechowych.

Zespół aspiracji smółki rozwija się tylko wśród 2–10% noworodków, w przypadku których stwierdzono smółkę w wodach płodowych. Do aspiracji może dojść zarówno w trakcie rozwoju wewnątrzmacicznego, jak i podczas porodu. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę aspiracji smółki uznaje się hipoksję (niedotlenienie wewnątrzmaciczne) – czyli pogorszenie dobrostanu płodu na przykład na skutek ucisku na pępowinę czy niewydolności łożyska. 

MAS może prowadzić do niewydolności krążeniowo-oddechowej dziecka, w tym m.in. zaburzeń drożności oskrzelików, uszkodzenia pęcherzyków płucnych, odmy opłucnowej, a także rozwoju przetrwałego nadciśnienia płucnego.

Niewydolność oddechowa po porodzie

Objawy niewydolności oddechowej u dziecka pojawiają się wówczas tuż po urodzeniu. Wynika to z faktu, że dziecko znajdując się w macicy nie prowadzi wymiany gazowej za pomocą płuc. Zachodzi ona na poziomie łożyska, na które obecność smółki w drogach oddechowych płodu nie wpływa. Objawy pojawiające się u noworodka tuż po porodzie to m.in. szybki oddech, sinica a także obecność w płucach charakterystycznych trzeszczeń.

Niezwykle jednak ważne jest, aby w przypadku odpłynięcia zielonych wód płodowych zawsze udać się natychmiast do szpitala. Jeśli zielony płyn owodniowy pojawia się podczas porodu, nie dajmy zlekceważyć tego objawu położnej i lekarzowi. To może oznaczać zagrożenie życia i zdrowia dziecka.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: