Gazometrii z krwi pępowinowej nie wykonuje się rutynowo u każdego noworodka. Badanie to służy jako dodatkowa ocena stanu noworodka, kiedy niska punktacja APGAR świadczy o encefalopatii i sugeruje zamartwicę okołoporodową.
Położnicy jednak podchodzą do tego badania z rezerwą, bo jego wyniki mogą być bronią obosieczną.
***
Zamiast czytać dalej, możesz wygodnie posłuchać:
***
Z jednej strony, jak to napisał pewien biegły w swojej opinii:
„Ze względów prawnych, w celu uniknięcia pozwania o niedotlenienie podczas porodu, sam wprowadziłem na moim oddziale rutynowe pobieranie krwi pępowinowej po porodzie do badania gazometrycznego i oznaczanie w niej następujących parametrów równowagi kwasowo-zasadowej: pH, pO2 (ciśnienie parcjalne tlenu), pCO2 (ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla) i BE – niedobór zasad”.
Gazometria na obronę lekarza
Czyli: prawidłowe wyniki gazometrii z krwi pępowinowej noworodka mogą być dobrym argumentem na obronę lekarzy położników. Oczywiście wtedy, kiedy za zły stan urodzeniowy noworodka odpowiadają inne przyczyny niż niedotlenienie podczas porodu.
Gazometria z krwi pępowinowej dowodem w ręku rodzącej
Z drugiej strony, w procesach o błędy okołoporodowe często obserwuję, że mimo wskazań (ewidentnie nieprawidłowego przebiegu porodu oraz zaburzeń stanu noworodka), lekarz nie zleca pobrania krwi pępowinowej na badanie gazometryczne. Czyżby dlatego, że nie chce sam na siebie ukręcić bata?
Obawiam się, że to rzeczywiście jedyna przyczyna. Wykonanie gazometrii z krwi pępowinowej nie jest przecież w dzisiejszych czasach ani trudno dostępną, ani skomplikowaną procedurą. W wielu przypadkach wynik poporodowego badania równowagi kwasowo-zasadowej i gazometrycznego badania krwi pępowinowej mógłby być ostatecznym dowodem na ewentualne niedotlenienie śródporodowe. Mógłby być, o ile takie badania zostałyby wykonane.
Gazometria z krwi pępowinowej – normy
Oto tabela prezentująca zakresy norm dla noworodków, przy prawidłowo wykonanej procedurze badania z krwi pępowinowej:

Gazometria z krwi pępowinowej – norma
Braki w dokumentacji medycznej
Nie ma badań, nie ma dowodu winy? Niestety, bywa i tak. O tym, czy braki w dokumentacji, a właściwie niewykonanie wymaganych badań, w tym gazometrii z krwi pępowinowej, pogarszają szanse dziecka na odszkodowanie za błąd porodowy, pisałam tutaj:„Braki w dokumentacji medycznej kontra pacjent”.
MPD a wyniki gazometrii
Dziecięce porażenie mózgowe (MPD) może być uznane za konsekwencję niedotlenienia śródporodowego, o ile m.in. w badaniach wykładniki kwasicy metabolicznej wyniosły: pH < 7,0 w krwi tętnicy pępowinowej i niedobór zasad > 12 mmol/l po porodzie.
Jeśli więc zastanawiasz się, czy porażenie mózgowe u Twojego dziecka jest skutkiem nieprawidłowego prowadzenia porodu i czy należy mu się odszkodowanie za błąd lekarski, zacznij od analizy dokumentacji medycznej z porodu. Chętnie Ci w tym pomogę.
Zapraszam do kontaktu!
Tel.: +48 (12) 428 00 70
e-mail: krakow@bf.com.pl
***
Podcastu Błąd Lekarza możesz słuchać również na YouTube:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }