Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Stan przedrzucawkowy, rzucawka a błąd lekarski

Jolanta Budzowska26 listopada 20232 komentarze

Jeśli lekarz wstępnie rozpoznaje stan przedrzucawkowy to powinien skierować ciężarną do hospitalizacji, w której będzie poddana pogłębionej diagnostyce. W żadnej z prowadzonych przeze mnie spraw pacjentki nie dostały skierowania do szpitala.  Badań szczegółowych nie wykonano, więc – jak pisze pewien biegły – nie ma co oceniać. Można wyłącznie spekulować, jakie byłyby  losy ciężarnej i jej dziecka, gdyby lekarz postawił prawidłowe rozpoznanie, a szpitalu wykonano odpowiednie badania. Czy takie „spekulacje” wystarczą, aby udowodnić błąd medyczny?

Co to jest stan przedrzucawkowy?

Preeklampsja (stan przedrzucawkowy) to – w uproszczeniu – ciśnienie krwi ≥140/90 mm Hg stwierdzone po 20. tygodniu ciąży u kobiet z poprzednio prawidłowym ciśnieniem, u których występuje białkomocz (≥0,3 g białka w 24 godzinnej zbiórce moczu). Stan przerzucawkowy jest dość częstym powikłaniem, zdarza się w 2-15 % wszystkich ciąż.

Czy stan przedrzucawkowy jest groźny?

Tak, stan przedrzucawkowy jest bardzo dużym zagrożeniem dla matki i płodu. Trzeba się liczyć z tym, że w każdej chwili może dojść między innymi do porodu przedwczesnego.

Lekarze wymieniają zagrożenia związane ze stanem przedrzucawkowym jednym tchem:

 • zagrożenia dla matki: liczne i duże. Rzucawka, zespół HELLP, zaburzenie krzepliwości krwi, przedwczesne oddzielenie się łożyska, krwotok położniczy.
 • zagrożenia dla płodu: zaburzenia rozwoju w postaci IUGR lub zaburzenia dobrostanu w postaci przedwczesnego „starzenia się łożyska”, co wiąże się z niewydolnością łożyska, złym stanem płodu, aż do do śmierci wewnątrzmacicznej płodu.

Ciężkim powikłaniem stanu przedrzucawkowego jest rzucawka (eclampsia – E), czyli napad drgawek toniczno-klonicznych oraz utrata przytomności. Napady drgawek mogą pojawiać się zarówno w czasie ciąży, porodu jak i po porodzie (w ciągu pierwszych 48 godzin).

Jak rozpoznać preeklampcję w ciąży?

Rozpoznanie stawia się na podstawie dwóch głównych objawów klinicznych:

 • nadciśnienia oraz
 • białkomoczu.

Mogą pojawiać się też  inne objawy –  wymienione poniżej.

Rozpoznawanie ciężkiego stanu przedrzucawkowego*

Rozpoznawanie ciężkiego stanu przedrzucawkowego stawia się w przypadku stwierdzenia przynajmniej jednego z niżej wymienionych objawów:

 1. nadciśnienie tętnicze: ciśnienie skurczowe ≥160 mm Hg lub rozkurczowe ≥110 mm Hg stwierdzone dwukrotnie, w odstępach co najmniej 4 godzin
 2. trombocytopenia – zmniejszona liczba płytek krwi
 3. nieprawidłowa funkcja wątroby
 4. nieprawidłowa funkcja nerek
 5. nasilony uporczywy ból w prawej górnej jamy brzusznej lub nadbrzuszu, niereagujący na leczenie
 6. obrzęk płuc
 7. zaburzenia neurologiczne lub widzenia
 8. nowopowstały ból głowy, niereagujący na leczenie.

Stan przedrzucawkowy

Stan przedrzucawkowy

Co robić gdy wystąpi stan przedrzucawkowy?

Przy podejrzeniu stanu przedrzucawkowego pacjentka powinna być hospitalizowana, i to w ośrodku o II lub III stopniu referencyjności.

Prowadzona diagnostyka pozwala wcześnie wykryć zagrożenia dla matki lub dziecka. Ciąża powinna być zbadana pod kątem dobrostanu płodu. Oczywiście, nie daje to 100 % gwarancji, że matka uniknie wszystkich powikłań, a dziecko przeżyje, ale niewątpliwie daje szansę na odpowiednio wczesne wykrycie poważnego zagrożenia i podjęcie odpowiednich działań zapobiegających.  Takie szanse są realne przy środkach, jakimi dysponuje współczesna medycyna i wyspecjalizaowane szpitale.

Odpowiadając zatem na pytanie zadane na początku artykułu: jeśli lekarz popełnił błąd lekarski i mimo występujących objawów stanu przedrzucawkowego nie rozpoznał zagrożenia, to w większości przypadków będzie odpowiedzialny także za to, że nie udało się zapobiec negatywnym konsekwencjom dla zdrowia i życia matki i dziecka.

Na temat standardów postępowania w przypadku nadciśnienia i stanu przedrzucawkowego możesz przeczytać też w innym moim artykule: „Opieka okołoporodowa do weryfikacji”.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Paweł 27 listopada, 2023 o 20:26

  I taka ciekawostka.
  Kryteria cisnienia tetniczego 140/90 obowiazuja w pomiarach w gabinecie.
  W domowych pomiarach wartosci musza byc ponizej 135/85

  Odpowiedz

  Jolanta Budzowska 27 listopada, 2023 o 20:30

  dziękuję, to cenna uwaga!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: