Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Wykonanie cięcia cesarskiego – jak szybko?

Jolanta Budzowska18 marca 2023Komentarze (0)

W tytułowym pytaniu nie chodzi o wykonanie cięcia cesarskiego planowanego, choć i tu termin wybiera się starannie. Chodzi o sytuację, kiedy położnik w trakcie porodu drogami natury decyduje, że należy jednak wykonać cięcie cesarskie. Najczęstszą przyczyną są oczywiście zakłócenia tętna dziecka i zagrożenie jego zdrowia i życia. 

Ile czasu minęło od decyzji do wydobycia dziecka? Czy można było działać szybciej? To jest zwykle podstawowe pytanie i oś sporu w sprawach o niedotlenienie podczas porodu.

Jeśli:

 • w ogóle nie podjęto decyzji o cięciu cesarskim mimo wskazań lub
 • zbyt późno wykonano cięcie cesarskie

i doszło do śmierci lub niedotlenienia okołoporodowego – odpowiada za to szpital, w którym odbywał się poród.

Zbyt późno wykonane cięcie cesarskie to może być wina:

 • położnej, która prowadziła poród fizjologiczny i nie dostrzegła lub zlekceważyła zagrożenie, i nie powiadomiła lekarza,
 • ginekologa-położnika, który nie zareagował na czas (np. nie przyszedł, wzywany przez położną), nie dostrzegł lub zlekceważył zagrożenie,
 • wina organizacyjna szpitala.

Wykonanie cięcia cesarskiego

Zbyt późno wykonane cięcie – czyli o ile za późno?

Niestety w Polsce nie ma żadnych „twardych” ram czasowych ani wytycznych, które w minutach podawałyby czas jaki ma położnik na przeprowadzenie operacji cesarskiego cięcia.

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGP) przyjmuje podział na 4 grupy wskazań do cięcia cesarskiego w zależności od stopnia ich pilności. Te, w których szczególnie liczy się szybkość działania, to wskazania naglące i wskazania nagłe.

Wykonanie cięcia cesarskiego – wskazania naglące

Zaburzenia potencjalnie zagrażające życiu i zdrowiu matki oraz płodu występują i powtarzają się w krótkich odstępach czasu. Bezpośrednie zagrożenie życia matki lub płodu może nastąpić w każdej chwili. Pacjentka powinna być operowana jak najszybciej.

Dawnej uważało się, że w takich sytuacjach operacja cesarskiego cięcia powinna być po uzyskaniu wyników badań laboratoryjnych. W dzisiejszych czasach wyniki badań wykonanych „na cito” można uzyskać już w kilka – kilkanaście minut. Przy wskazaniach naglących należy pobrać krew na badania laboratoryjne, przygotowywać operacją, a na wyniki badań oczekiwać w jej trakcie.

Wskazania nagłe (natychmiastowe) do cięcia cesarskiego

Operacja jest jeszcze bardziej pilna, bo zaburzenia płodowe lub matczyne występują w sposób ciągły i bezpośrednio zagrażają życiu i zdrowiu matki lub płodu. Cięcie powinno być wykonane natychmiast, bez oczekiwania na wyniki badań laboratoryjnych, a nawet bez oznaczenia grupy krwi. Krew do badań laboratoryjnych należy pobrać w trakcie trwania operacji.

Przykłady:

Przy cięciu cesarskim ze wskazań nagłych preferowane jest znieczulenie ogólne (jako szybsze i łatwiejsze do wykonania).

Wykonanie cięcia cesarskiego „natychmiastowo”

Co to znaczy, że operacja ma być wykonana natychmiastowo? Według słownika j.polskiego to znaczy: „w tej samej chwili, bezpośrednio po czymś”, i za bardzo nas nie przybliża do tego, ile to minut. Starsi położnicy mówią o cięciu natychmiastowym, że to cesarka „na jodynę”.

Standardy anestezjologiczne są nieco bardziej konkretne niż wytyczne PTGP:

„zabieg w trybie natychmiastowym – zabieg wykonywany natychmiast od podjęcia przez operatora decyzji o interwencji, u pacjenta w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, groźby utraty kończyny czy narządu lub ich funkcji; stabilizacja stanu pacjenta prowadzona jest równoczasowo z zabiegiem”

Niestety w Polsce ani prawo, ani literatura medyczna nie dostarcza jednoznacznych wskazówek, jak przekłada się znaczenie słów „natychmiastowo, bezzwłocznie” na minuty. Na czas, w jakim albo uratuje się dziecko (a czasem i matkę), albo nie.

W realiach mniejszych szpitali granice czasowe wyznacza najczęściej szybkość skompletowania zespołu. Zespół operacyjny to: lekarze ginekolodzy-położnicy, anestezjolog, pielęgniarka anestezjologiczna, pielęgniarki operacyjne: instrumentująca i pomagająca.

Od rozpoczęcia operacji do wydobycia dziecka mija najczęściej około 5 minut. Cała operacja trwa oczywiście dłużej.

Spotkałam się już jednak z przypadkami i opiniami biegłych, z których wynikało, że w ekstremalnej sytuacji wystarczy jedna doświadczona pielęgniarka operacyjna oraz zespół anestezjologiczny oraz jeden ginekolog – położnik, a nawet chirurg! To są jednak zdecydowanie wyjątki, określane czasem przez medyków jako sytuacje rodem z medycyny wojennej.

Błędy organizacyjne a wykonanie cięcia cesarskiego

Za opóźnienie w wykonaniu cesarskiego cięcia w przypadku wskazań natychmiastowych nie zawsze odpowiada zbyt późne rozpoznanie przez położnika zagrożenia życia dziecka lub matki.

Duże znaczenie mają też błędy organizacyjne:

 • strata czasu na pozyskiwanie pisemnej zgody na cc od rodzącej;
 • zbyt wolne przygotowywanie pacjentki do operacji
 • nieprzygotowana sala operacyjna lub brak wolnej sali
 • brak zespołu operacyjnego lub zbyt wolne jego zebranie się, na przykład oczekiwanie na drugiego operatora, anestezjologa lub pielęgniarkę operacyjną
 • za wolne wykonanie znieczulenia, źle dobrany rodzaj znieczulenia
 • za duże odległości między pomieszczeniami oddziału – strata czasu na transport pacjentki.

PAMIETAJ!

Błędy organizacyjne nie usprawiedliwiają szpitala. W takim samym stopniu obciążają szpital, jak zbyt późne rozpoznanie zagrożenia przez lekarza lub zwlekanie z decyzją o cięciu cesarskim.

Jeśli

 • w ogóle nie podjęto decyzji o cięciu cesarskim mimo wskazań lub
 • zbyt późno wykonano cięcie cesarskie

i doszło do śmierci lub niedotlenienia okołoporodowego – odpowiada za to szpital, w którym odbywał się poród.

Aby ocenić czy rzeczywiście popełniono błąd w trakcie porodu niezbędna jest analiza pełnej dokumentacji medycznej z porodu. Jeśli masz wątpliwości – skontaktuj się ze mną.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: