Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Przedwczesne oddzielenie łożyska

Jolanta Budzowska02 kwietnia 2019Komentarze (0)

W przypadkach przedwczesnego oddzielenia się łożyska najważniejsze znaczenie ma czas. Im wcześniej zostanie rozwiązana ciężarna, im szybciej jest wykonane cesarskie cięcie, w tym lepszym stanie rodzi się dziecko. I w tym lepszym stanie będzie matka. Gra idzie o życie obojga. 

Brak reakcji personelu medycznego na objawy oddzielania się łożyska często jest podstawowym zarzutem w sprawie o błąd lekarski lub błąd położnej prowadzącej poród.

Objawy przedwczesnego oddzielenia łożyska

Przedwczesne oddzielenie się łożyska w większości przypadków następuje nagle. Oznacza to, że często brak jest bez innych objawów poprzedzających. Nagle pojawia się silny ból w podbrzuszu. Czasem ból ten promieniuje do okolicy krzyżowej. Mogą pojawić się nudności. Rodząca szybko wpada  w niepokój, zaczyna czuć się źle, jej własne tętno przyspiesza, a skóra pokrywa się zimnym potem i blednie.

Kiedy oddziela się łożysko…

Jak pisze biegły w jednej z opinii wydanej w sprawie o błąd okołoporodowy:

„Początkowo ruchy płodu mogą ulec krótkotrwałemu nasileniu, by potem ciężarna przestała czuć ruchy płodu lub ulegają one stopniowemu, wyraźnemu osłabieniu aż do ich zaniku. Szybko dołącza się złe samopoczucie ciężarnej. Obniża się ciśnienie krwi rodzącej.”

Oddzielaniu się łożyska towarzyszy często krwawienie z dróg rodnych wówczas, gdy oddzielenie się łożyska ma charakter brzeżny.  Krwawienie na zewnątrz może się jednak nie pojawić, jeśli  krwiak powstaje wewnątrz. W tym drugim przypadku objawy narastającego wstrząsu pojawiają się szybciej i przebiegają bardziej dramatycznie, co powinno być sygnałem alarmowym dla lekarza i położnej prowadzących poród.

Rokowania w przypadku oddzielenia się łożyska

Gwałtowne odklejenie łożyska to stan bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty życia dla obojga – płodu i ciężarnej. Śmiertelność ciężarnych sięga do 5%, a  śmiertelność noworodków 60%.

Rokowania zależą jednak w dużym stopniu od tego, czy objawy świadczące o odklejeniu łożyska nie zostały zlekceważone i od tego, jak szybko personel zaczął działać.

Czy zrobiono wszystko, aby uratować dziecko?

Jeśli w Twoim przypadku doszło do odklejenia się łożyska, to czy po wystąpieniu niepokojących objawów zostałaś zbadana? Czy wykonano:

  • pomiar ciśnienia krwi,
  • podłączenie do kontrolnego zapisu KTG,
  • zbadanie napięcia podstawowego macicy
  • czy wykonano USG?

Przedwczesne oddzielenie łożyska

Czas od rozpoczęcia oddzielenia się łożyska do cięcia cesarskiego ma kluczowe znaczenie dla szczęśliwego lub dramatycznego zakończenia. Im wcześniej dochodzi do rozwiązania, tym większe są szanse dziecka na przeżycie.

Jeśli nie wiesz, albo nie potrafisz sama zinterpretować wpisów w dokumentacji medycznej, napisz do mnie. Pomogę Ci zrekonstruować przebieg wydarzeń. Czy szanse Twojego dziecka byłyby większe, gdyby wcześniej podjęto decyzję o cięciu cesarskim? Spróbujmy się tego dowiedzieć.

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: