Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Kiedy lekarz przecenia swoje możliwości…

Jolanta Budzowska14 sierpnia 2017Komentarze (0)

Ostatni post napisałam o tym, że tłumaczenie się przez szpital w procesie cywilnym, że lekarze przecież „nie chcieli” wyrządzić krzywdy pacjentowi, że „przecież nie doprowadzili do śmierci pacjenta umyślnie”, jest nieporozumieniem.

Nie o to w sprawie o zadośćuczynienie i odszkodowanie za błąd medyczny chodzi. W takiej sprawie poszkodowany musi udowodnić, że leczenie było prowadzone niestarannie, niezgodnie z aktualną wiedzą medyczną, a nie, że lekarz z premedytacją doprowadził do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta czy wręcz śmierci.  Byłby to przecież absurd.

Dobrą ilustracją tego problemu jest sprawa, w której właśnie doręczono do kancelarii opinię biegłego. Podstawą zarzutów pozwu jest fakt, że lekarz na dyżurze, doświadczony położnik, źle oszacował wagę płodu i podjął ryzyko porodu drogami natury, mimo ułożenia pośladkowego. Taką decyzję podjął właściwie „na oko”, lekceważąc m.in. wyniki badania USG, jakie wykonano przy przyjęciu rodzącej do szpitala.  Dziecko zmarło w trakcie porodu. O tej sprawie już raz pisałam, szczegóły można znaleźć tutaj.

Biegły ginekolog – położnik pisze w opinii:

„Lekarz oceniający masę płodu i podejmujący decyzję o drodze porodu nie oparł się nie na samodzielnie wykonanym badaniu, tylko na ocenie palpacyjnej i opinii młodego asystenta, który w sposób wadliwy oszacował masę płodu. Różnica pomiędzy masą rzeczywistą a ocenioną przez dyżurnego wynosiła prawie 30%. (…).

Gdyby lekarz kwalifikujący pacjentkę z położeniem miednicowym do porodu drogami natury ocenił masę na 3500 g na jakiś obiektywnych przesłankach, to można by to uznać za błąd pomiarowy, jeżeli jednak dokonane jest to wbrew nieprzeanalizowanym przez niego wynikom badań ultrasonometrycznych i wbrew opinii doświadczonej lekarki prowadzącej ciążę u pani YX, to niestety jest to nonszalancją albo błędem w sztuce.”

Nic dodać, nic ująć. I nie ma co w procesie cywilnym dywagować, czy do śmierci dziecka doszło w wyniku winy umyślnej czy nieumyślnej. Szpital ponosi odpowiedzialność finansową za zachowanie lekarza i zapłaci odszkodowanie, a ustalaniem stopnia winy lekarza zajmie się – niezależnie – sąd karny…

 

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: