Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Jeśli wejdziesz między wrony, czyli prawnik od błędów medycznych wśród medyków…

Jolanta Budzowska25 listopada 20182 komentarze

Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one, głosi staropolskie przysłowie.  No trudno:)

Jak się szkolić na potrzeby procesu medycznego, to najlepiej u źródła

XV Krajowa Konferencja Szkoleniowa Ginekologia i Położnictwo 2018 odbywała się w Krakowie, więc grzechem byłoby nie spędzić minionej soboty na pasjonujących wykładach dla ginekologów i położników:)  Czapki niewidki nie miałam, co skutkowało uprzejmymi ukłonami medyków, z którymi mieliśmy wcześniej okazję spotkać się na sali sądowej. Ciekawe, czy skojarzyli, skąd mnie znają…

Kilka informacji pozyskanych z wykładów będzie z pewnością niezwykle przydatnych w prowadzonych przeze mnie sprawach o błąd okołoporodowy. Pani Prof. Bożena Leszczyńska-Gorzelak z Lublina omawiała na przykład nowe rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej  – pisałam już o tych wchodzących w życie  1 stycznia 2019 r. przepisach  w poście: „Nowe zasady prowadzenia porodu – czy będzie bezpieczniej rodzić?”, i zasady prowadzenia ciąży u kobiet z nadciśnieniem przewlekłym lub przebytym stanem przedrzucawkowym.

Prof. Ryszard Lauterbach z Krakowa mówił z kolei o tym, w którym tygodniu ciąży wykonywać planowe cięcie cesarskie, żeby uniknąć zaburzeń oddychania u dziecka.

Dr Tomasz Ozorowski z Poznania wygłosił niezwykle ciekawy wykład na temat zakażeń szpitalnych.

Z ciekawostek, to…

Czy wiecie, że:

 • osoba towarzysząca może co do zasady przebywać na sali operacyjnej podczas cięcia cesarskiego, ale jest to kwestia indywidualna, często zgodnie z regulaminem organizacyjnym szpitala na sali operacyjnej nie może być więcej niż 5 osób postronnych (np. studenci)
 • już wkrótce zostaną opublikowane nowe Rekomendacje PTG – nie będzie wymagana zgoda rodzącej na próbę porodu drogami natury po wcześniejszym cięciu cesarskim
 • z uwagi na wprowadzony nowymi Standardami obwiązek wykonania KTG i USG po 40. tyg. ciąży lekarze, którzy nie mają w gabinecie aparatu KTG, będą musieli odsyłać ciężarną do izby przyjęć szpitala na to badanie
 • najczęstszą drogą rozprzestrzeniania się zakażeń w szpitalach są ręce personelu („żółwik” jest znacznie zdrowszy, niż tradycyjny uścisk dłoni!), na drugim miejscu znalazły się biżuteria i tipsy, trzecie miejsce przypada polityce ubraniowej (powinna obowiązywać zasada „nic poniżej łokci” – czyli uniformy służbowe z krótkimi rękawami), czwarte miejsce – wg mnie niedocenione – zajmują… telefony komórkowe! (najlepiej je dezynfekować chusteczkami bezalkoholowymi, choć skuteczność dezynfekcji telefonu jest w ogóle wątpliwa).

Najbardziej jednak zainteresował mnie wykład prof. Leszka Pawelczyka z Poznania: „Kilka zasad bezpiecznej laparoskopii„. Ha! Jeszcze bardziej:) wiem, jakie pytania zadawać operatorom i czego szukać w protokole operacyjnym!

Podsumowując – to był fascynujący weekend! I nadchodzą fascynujące jesienne wieczory, podczas których będę miała co czytać, bo kupiłam całkiem sporo najnowszych publikacji:)

Błąd okoloporodowy

Jak uzyskać odszkodowanie za błąd przy porodzie?

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  B 25 listopada, 2018 o 23:38

  Pani Mecenas, to bardzo budujące, że zdobywa Pani wiedzę wśród medyków. Domyślam się, że jak już przedkłada Pani przed sądem dowody w sprawie o błąd medyczny, to trudno potem biegłym te dowody pominąć, umniejszyć bądź podważyć. Myślę też, że medycy, którzy mieli „przyjemność” Panią spotkać na sali sądowej doskonale pamiętają swojego przeciwnika. Pewnych ludzi, spraw, zdarzeń w życiu się po prostu nie zapomina.
  Kilka lat temu zgłosiłam się do naszego prawnika z prośbą o poprowadzenie sprawy o zadośćuczynienie dla nas (rodziców). Powiedziałam wtedy, że Pani Budzowska wygrała bardzo podobną sprawę i my też wygramy!
  To Pani sprawy były tymi „czołowymi”, które przywoływaliśmy w pierwotnym pozwie i po latach w kolejnym roszczeniu, kiedy argumentowaliśmy swoje roszczenia. Bardzo chciałam Pani podziękować! To dzięki Pani pracy, staraniom i wysiłkom wielu poszkodowanych pacjentów ma przetarte szlaki na własnej drodze dochodzenia praw poszkodowanego pacjenta, który wciąż jednak jest na tej trudniejszej pozycji.

  Odpowiedz

  Katarzyna 26 listopada, 2018 o 08:53

  Ja również uważąm, że konferencja była bardzo ciekawa. Mnie prócz w/w wykładów zainteresował jeszcze jeden – o tym czy można zapobiec preeklampsji i hipotrofii płodu – dr. Filipeckiej-Tyczki.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: