USG rodzącej wykonywała lekarz rezydent, która była na początku swojego szkolenia specjalizacyjnego, a jej doświadczenie było praktycznie żadne. Zakwalifikowała rodzącą do porodu naturalnego. Pomiary biometryczne płodu (biometria płodu) nie wywołały u niej nawet cienia niepokoju, mimo, że nomogram aparatu USG wskazywał, że obwód brzuszka dziecka jest… powyżej skali!
Tajemniczy kod w badaniu USG: AC i HC.
Co oznacza? No właśnie.
AC to obwód brzuszka dziecka.
HC to obwód główki dziecka, ale w USG dotyczy kości czaszki. Wykonywany po porodzie pomiar obwodu główki noworodka obejmuje także skórę i tkankę podskórną.
W tym przypadku AC było większe od HC o 11 cm!
W sytuacji, gdy obwód brzuszka płodu (AC) jest większy od obwodu główki (HC) o więcej niż 4 cm w dowolnym tygodniu ciąży, należy zgodnie ze standardami opracowanymi przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (w zakresie postępowania u ciężarnych z cukrzycą), jak i według stanowiska Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, rozważyć ukończenie ciąży drogą cięcia cesarskiego. Przyczyną jest duże ryzyko dystocji barkowej, czyli sytuacji położniczej, w której po urodzeniu główki płodu dalsze rodzenie się barków jest utrudnione.
Znacznie większe AC niż HC sugeruje proporcje ciała charakterystyczne dla makrosomii płodu, czyli masywny tułów i szerokie barki u dziecka. Nie można tego bezpośrednio ocenić ultrasonograficznie.
Matka i dziecko przeżyły ten poród – forsowany do końca siłami natury – tylko dlatego, że podczas rozpaczliwych prób wydobywania dziecka w pobliżu sali porodowej przechodził doświadczony położnik, oprowadzający po oddziale grupę zagranicznych studentów medycyny (taka relacja widnieje w dokumentacji medycznej). Wiedział, jakie manewry położnicze zastosować (manewr McRobertsa, manewr Woodsa, manewr Rubina). Niestety, mimo jego wysiłków, podjętych w końcowej fazie porodu, dziewczynka cierpi na całkowite porażenie splotu barkowego (typ Erba – Duchenne’a – Klumpke). Jest to najcięższe uszkodzenie. Rokowania są złe. Nie odzyska pełnej sprawności ręki.
Czy dziecko mogłoby być zdrowe?
Niepokojący wynik USG niedoświadczony lekarz powinien był skonsultować ze starszym dyżurnym. Decyzja o sposobie zakończenia ciąży powikłanej, gdy mechanizm patologii jest znany i możliwy do przewidzenia na długo przed porodem, nie powinna być podejmowana w ostatniej chwili.
Schemat HELPERR (czynności podejmowane w przypadku wystąpienia dystocji barkowej) opracowany przez American College of Obstetrician and Gynecologist powinien wisieć na ścianie każdego oddziału ginekologiczno -położniczego. Każdy położniki i każda położna powinna go znać na pamięć. I stosować…
Tylko, komu o tym powiedzieć, skoro poród odbył się w renomowanej klinice uniwersyteckiej, a wszystko było „nie tak”?
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }