Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Ciąża w bliźnie po cięciu cesarskim a sprawa polska

Jolanta Budzowska29 listopada 202013 komentarzy

Nie, ten post nie będzie o orzeczeniu Trybunału z 22 października 2020 r. dotyczącego prawa do aborcji. Dziś opiszę sytuację, która nie powinna mieć miejsca, bo nie było cienia wątpliwości – ciąża w bliźnie po cięciu cesarskim zagrażała życiu kobiety. A mimo to lekarz nie udzielił pacjentce wymaganej pomocy. 

Pacjentka trafiła do ginekologa w związku z wczesną ciążą. Lekarz wykonał badanie USG. Stwierdził, że pęcherzy ciążowy jest blisko blizny po cesarskim cięciu, ale że to dopiero początek (6 tydzień) i jeszcze nic nie da się przesądzić i trzeba obserwować.  Kontrolne badanie miało miejsce w 8. tygodniu. Lekarz potwierdził diagnozę: ciąża w bliźnie po cieciu cesarskim.

Ciąża w bliźnie po cięciu cesarskim

to sytuacja, kiedy pęcherzyk ciążowy jest zaimplementowany w bliźnie lub ubytku blizny po cięciu cesarskim.  Wczesne rozpoznanie i leczenie jest kluczowe, bo przebieg ciąży może zagrażać życiu kobiety. Leczenie polega na zakończeniu ciąży.

Ciąża w bliźnie. Wszystko dobrze?

Kolejna wizyta, w 11. tygodniu przebiegła podobnie. Pacjentka uzyskała jedynie lakoniczną informację, że jej ciąża jest ciążą wysokiego ryzyka, ale płód rozwija się prawidłowo, a ciąża ma przebieg niezakłócony. Znów bez szczegółów: jakie są zagrożenia dla matki, dla płodu, jakie są możliwe komplikacje przy porodzie, jak zapobiec ryzyku powikłań przy ciąży w bliźnie i jakie są możliwości działania od strony medycznej. Podczas kolejnego badania, w 14. tygodniu lekarz kolejny raz przekazał informację, że ciąża rozwija się prawidłowo i nie ma powodu do niepokoju. Wszystko miało zmierzać w dobrym kierunku.

Rozpoznanie ciąży w bliźnie

Rozpoznania ciąży w bliźnie dokonuje się głównie w USG dopochwowym, który jest złotym standardem diagnostyki w takim przypadku.

Krwotok, usunięcie macicy

Niestety jednak już następnego dnia w traumatycznych dla pacjentki okolicznościach doszło do krwotoku. Cudem zdołała wezwać karetkę. W momencie przywiezienia jej przez ZRM do szpitala pacjentka była już stanie ciężkim. Ze skrajnie niskim ciśnieniem tętniczym, nieoznaczalnym tętnem i ograniczonym kontaktem. W wykonanym badaniu USG stwierdzono ciążę obumarłą oraz płyn z licznymi skrzepami w jamie brzusznej. Pęknięcie macicy i krwawienie do jamy brzusznej.

Pacjentka w trybie pilnym została zakwalifikowana do operacji ze wskazań życiowych. W trakcie operacji z uwagi na obfite krwawienie, znaczne uszkodzenie mięśnia macicy oraz stan powódki i ryzyko rozwinięcia DIC (zespołu rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego) lekarze zdecydowali o usunięciu macicy.

Badanie histopatologiczne usuniętej macicy potwierdziło, że pęknięcie macicy wystąpiło dokładnie w miejscu, w którym dochodziło do wrastania ciąży w bliznę po cesarskim cięciu. Całe zdarzenie miało miejsce kilka lat temu. Pacjentka wystąpiła o odszkodowanie i zadośćuczynienie za błąd lekarski. Sprawa jest w toku.

Brak informacji o ryzyku utrzymania ciąży

Czy lekarz miał prawo arbitralnie decydować o życiu i zdrowiu pacjentki, nie informując jej, że utrzymanie takiej ciąży może być dla niej śmiertelnie niebezpieczne? Oczywiście, że nie. W takiej sytuacji wszelkie decyzje należy podejmować w porozumieniu z pacjentką, po dokładnym poinformowaniu jej o szansach i ryzykach związanych z próbą donoszenia ciąży.

W pewnych przypadkach ciąża w bliźnie może się rozwijać w taki sposób, że teoretycznie możliwe jest donoszenie ciąży. Ale i tak w jej trakcie występuje ryzyko ciężkiego krwotoku, co jest zagrożeniem życia matki. Najczęściej pęcherzyk ciążowy jest jednak tak głęboko umiejscowiony w obrębie blizny, że ryzyko pęknięcia macicy i krwotoku już w pierwszym trymestrze ciąży jest bardzo wysokie.

Ciąża w bliźnie

jest patologią ciąży, które jest wskazaniem do terminacji (zakończenia) ciąży bezpośrednio po stwierdzeniu lokalizacji w bliźnie. Ma to uchronić pacjentkę przed koniecznością wykonania ratunkowej histerektomii, a w konsekwencji zachować płodność.

Ciało i wybór kobiety

Nawet, jeśli pacjentka podejmie ryzyko utrzymania ciąży w bliźnie, to będzie to wyłącznie jej wybór.  Jedynie kobieta ma prawo w takiej sytuacji decydować o swoim ciele, o swoim życiu i zdrowiu. Pozbawienie kobiety prawa do podjęcia świadomej decyzji co do utrzymania lub przerwania ciąży narusza jej dobro osobiste – prawo do samostanowienia.

Ten przypadek idealnie obrazuje, o czym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży:

przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej.

Ten przepis nie budzi wątpliwości. A mimo to lekarze – jak pokazuje opisana sytuacja – często nie wywiązują się ze swoich obowiązków udzielenia ciężarnej rzetelnej i prawdziwej informacji o jej stanie zdrowia.

A tak na marginesie: czy teraz dodatkowo lekarze udzielając informacji o stanie zdrowia płodu mają zacząć się bać, że zostaną oskarżeni o pomocnictwo w aborcji z przyczyn, które zdelegalizowano? Czy kobiety przestaną być informowane, że noszą dziecko, które z dużym prawdopodobieństwem jest ciężko i nieodwracalnie upośledzone albo cierpi na nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu?

Witam w piekle kobiet.

Strajk kobiet

Strajk kobiet – ciąża w bliźnie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Aleksandra 30 listopada, 2020 o 08:47

    Przerażająca sprawa, podważająca zaufanie do środowiska ginekologow. Wnioski nasuwają sie same -czy tersaz bedziemy zaskakiwane przy porodzie nieuleczalna chorobą u dziecka? Co jeszcze musi sie stac, ile takich pacjentek musi przejsc swoje traumy, żebysmy przestali traktowac prawo do aborcji jako fanaberie…

    Pozdrawiam serdecznie i dziekuje za ten wpis.

    Odpowiedz

    Justyna 2 grudnia, 2020 o 18:43

    Już teraz to się dzieje, byłam umówiona na zabieg usunięcia polipa (rok czekałam bo było to przesuwane z powodu pandemii). Okres mi się trochę przesunął i byłam w 13dniu cyklu. Lekarz odmówiła mojego przyjęcia bo mogę być w ciąży (mimo że nie wspóżyję!!!) i gdybym była w 12dniu cyklu to mogę iść na zabieg. Ale jak widać dzień robi różnicę i mogę być w ciąży mimo nie uprawiania seksu… Lekarz potem może odpowiadać jak okaże się że byłam w ciąży… (ale jak to możliwe, skoro nie współżyję?)

    Odpowiedz

    Marta 2 grudnia, 2020 o 22:08

    Dramatyczna sytuacja, która nigdy nie powinna mieć miejsca. Jednak twierdzenie, że samo informowanie pacjentki o wadach płodu, będzie mogło zostać uznane za „pomocnictwo w aborcji” jest raczej przesadzone. Zakończenie artykułu jest przez to mocno populistyczne (w duchu głównego nurtu obecnego teraz w mediach i społeczeństwie). Lekarz powinien bezwzględnie informować pacjentke o stanie jej i dziecka oraz o zagrożeniach. Zdelegalizowanie jednej przesłanki aborcyjnej nie może tłumaczyć zaniechań lekarzy w kwestiach informacyjnych. Takie zbyt daleko idące porównania, czy też wnioski mają tylko wzmocnić retorykę proaborcyjną 🙁

    Odpowiedz

    Anna 2 grudnia, 2020 o 22:12

    Jestem po trzech CC. Niestety nie miałam prawa prosić o podwiązanie jajników, co pozwoliłoby uniknac ryzyka opisanego powyżej. Dlaczego kobieta w tym kraju musi żyć w ciągłym stresie? Czy jeśli znajdę po raz 4 w ciążę osieroce trójkę moich ukochanych dzieci? Wbrew mojej woli. Bo tak chce PIS.

    Odpowiedz

    Maria 11 sierpnia, 2021 o 00:30

    Ciąża w bliżnie ( po 4 cięciach cesarskich). Łożysko centralnie przodujące. Łożysko wrośnięte. Oto z jakimi komplikacjami przyszło mi się zmagać.W 33 tygodniu urodziłam śliczną i zdrową córeczkę, wszystko dzięki lekarzom i zawierzeniu się Panience Jasnogórskiej. Dzisiaj córeczka ma 9 miesiecy i jest dla mnie największym cudem. Cudem życia bo przecież to dzieciątko nie jest niczmu winne, że poczęło się z miłości. Piszę to żeby dać nadzieję innym kobietom

    Odpowiedz

    Izabela 13 października, 2022 o 14:06

    Witam Pani Mario mam podobną diagnozę i jestem w 5 tyg ciąży strasznie się boje co będzie lekarze uspakajaja że jeszcze nic groźnego się nie dzieje że za tydzień kolejne USG a ja jestem przerażona bo już czytałam że krwotoki się zdarzają że dziecko umiera że ja mogę umrzeć, masakra jakaś mogę prosić o jakieś informacje gdzie i jaki lekarz prowadził Pani ciążę ?

    Odpowiedz

    Maria 15 lutego, 2023 o 18:05

    Witam serdecznie. Tak diagnoza o ciąży w bieliźnie brzmi jak wyrok. Moja córeczka dziś ma ponad dwa latka, rośnie i rozwija się prawidłowo. Lekarz, do którego chodziłam i który wykonał mi cesarskie cięcie, które trwało ponad 2 h, to (dane osobowe lekarza pominięto z uwagi na RODO – adm.) ze szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Dziś dziękuję Bogu za to, że są tak są jeszcze tak wspaniali lekarze, którzy dają nadzieję na Cud. Pozdrawiam serdecznie Maria z Nowego Sącza

    Odpowiedz

    Monika 27 kwietnia, 2022 o 19:23

    Jestem w 10 tygodniu ciąży, w 5 tyg lekarz do którego udałam się potwierdzić ciążę zrobił mi usg od razu skierował do szpitala z podejrzeniem ciazy w bliznie po cc to moja druga ciąża pierwsza zakonczyla się sukcesem. W szpitalu w Lublinie stąd pochodzę kierownik odziału ginekologiczno-położniczego stwierdził,że ciąża jest wysokiego ryzyka,ale do „donoszenia” po wyjściu ze szpitala po kilku dniach trafiłam ponownie z krawieniem które samoczynnie przeszło, nie dostałam żadnych leków przeciwbólowych jedynie leżałam i czekałam na samoistne rozwiązanie, zostało mi zrobionych kilka usg i wyszlam do domu po 10 dniach pobytu w szpitalu ze stwierdzeniem ciazy w dnie macicy. Po 6 dniach od wyjscia ze szpitala poszłam na usg do 2 różnych lekarzy którzy stwierdzili duże prawdopodobieństwo ciazy w bliznie niestety żaden z nich nie był decyzyjny. Po 7 dniach pojechałam do Warszawy na wizytę prywatna do profesora kierownika kliniki wybitnego specjalisty ginekologa położnika specjalizującego się w ultrasonografii, stwierdził ciążę w bliznie, dodał,że jest wielkie zagrożenie dla mojego zdrowia i życia, od razu dał skierowanie do szpitala w którym pracuje,dzięki temu teraz leżę i czekam prawdopodobnie na decyzję o zabiegu. Ostrzegam wszystkie kobiety z Lublina i nie tylko nie dajcie się mamić,że niby wszystko jest dobrze ale ciąża zagrożona, w Lublinie lekarze umywają ręce powoluja się na klauzle sumienia. Nasze zdrowie jest najważniejsze jeśli ciąża zagraża życiu macie taką diagnozę a lekarz nie chce pomóc to wybierzcie się do innego miasta szukajcie wsparcia.

    Odpowiedz

    Jolanta Budzowska 27 kwietnia, 2022 o 21:20

    Szanowna Pani Moniko, bardzo dziękuję za Pani komentarz. Potwierdza niestety smutną prawdę, że często kobiety z ciążą w bliźnie są mamione wizją „wszystko będzie dobrze” – a przecież każda z nas chciałby w to wierzyć, chciałaby, żeby było dobrze… Tyle, że od lekarzy oczekujemy uczciwości i tego, że nie będą bawić się w bogów i decydować za nas, czy chcemy ryzykować swoje życie. Trzymam kciuki i życzę, aby jak najszybciej Pani sytuacja się wyjaśniła i żeby dostała Pani profesjonalną pomoc. Pozdrawiam serdecznie! Jolanta Budzowska

    Odpowiedz

    Ola 24 stycznia, 2023 o 22:06

    Czy sprawa w sądzie opisanej pacjentki się zakończyła? Jaki zapadł wyrok? Albo czy zapadł jakiś wyrok w analogicznej sprawie?

    Odpowiedz

    Jolanta Budzowska 25 stycznia, 2023 o 10:09

    Dzień dobry,
    nie, sprawa nadal jest w toku. Nie znam wyroków w analogicznych sytuacjach. Pozdrawiam serdecznie, Jolanta Budzowska

    Odpowiedz

    Helena 6 maja, 2023 o 13:42

    Witam. Trzy ciecia, troje dzieci potem….dwa razy rok po roku ciaza w bliznie(lekarz. Z lublina i nie tak jak pisala pani wcześniej nie zostawil tego faktu…metotreksat.zabieg pod rtg odsysanie)
    Kolejna ciaza -puste jajo, wywolywane porobienie. Teraz znow w bliznie….
    Fatum??? Psychika jak sito. Niezrozumienie innych ze kobieta chciałaby dziecko…..
    Hejt od znajomych. Rodziny….

    Odpowiedz

    Jolanta Budzowska 8 maja, 2023 o 07:56

    Nikt nie ma prawa oceniać Pani decyzji. Cieszę się, że uzyskała Pani odpowiednią pomoc medyczną. Życzę dużo zdrowia dla Pani i Pani rodziny!

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: