Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Koniec roku pełen nadziei?

Jolanta Budzowska22 grudnia 2021Komentarze (0)

Zwykle koniec roku składnia do refleksji i podsumowań, a ten rok – jeśli o mnie chodzi – szczególnie. Nie da się przejść obojętnie obok sprawy śmierci Pani Izabeli z Pszczyny. Toczy się postępowanie karne, każdy dzień przynosi nowe informacje i ustalenia. Niezmienne i przerażające jest tylko jedno: do tej śmierci nigdy nie powinno było dojść. Podtrzymuję to, co napisałam już na samym początku całej sprawy. Zawinili lekarze, ale też i zawiniło złe prawo.

Lekarze nie działali zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Popełnili błąd medyczny, na który złożyło się szereg nieprawidłowych decyzji i przerażająco zwyczajna w swoim okrucieństwie bierność. Obojętność wobec powolnej agonii płodu. Nieudzielenie pomocy pacjentce, która tej pomocy potrzebowała, by przeżyć.

To jednak nie wszystko. Jedną z przyczyn, dla których lekarze zachowali się tak, a nie inaczej, było złe prawo. Złe, niejasne prawo, które można zinterpretować w zależności od tego, skąd zawieje polityczny wiatr.

Atmosfera nagonki na lekarzy, którzy nie boją się głośno mówić o tym, że czasem aby uratować życie matce, trzeba terminować ciążę, jest przykładem takiego wiatru od wschodu. Koniec roku upłynie więc z jednej strony na oczekiwaniu na zakończenie śledztwa w sprawie śmierci Pani Izabeli, a z drugiej na dobry, zachodni wiatr.

Chciałabym mimo wszystko, żeby ten post był optymistyczny.

Co zatem optymistycznego mogę napisać? Może to, że  kiedy ktoś prosi mnie o pomoc, to odkąd jestem prawnikiem wiem, że zrobię wszystko, żeby pomóc osobie, która się do mnie zwraca.

Nie zawsze za śmierć kobiety po porodzie odpowiada personel medyczny. Ale zrozpaczony mąż i ojciec dwojga dzieci, w tym obecnie dwumiesięcznego niemowlaka, zasługuje – dla siebie i dla dzieci-  na to, żeby wyjaśnić okoliczności nagłego zgonu żony.

I żeby uzyskać odszkodowanie, które zabezpieczy przyszłość dzieci, jeśli jego podejrzenia są słuszne.

Na zdjęciu: prezent od Lekarki z powołania

Na zdjęciu: wyjątkowy prezent od Lekarki Z Powołania

A gdzie ten optymizm?

Jeśli moja ocena sprawy będzie trafna, to wierzę, że gdzieś na końcu tej drogi, jaką idę wspólnie z każdym klientem, czeka sprawiedliwy wyrok. A sprawiedliwy wyrok, jak ten, który niedawno zapadł w prowadzonej przez kancelarię BFP sprawie błędu okołoporodowego, daje poszkodowanym – oprócz zadośćuczynienia – spokój ducha i poczucie, że zrobili wszystko, co należało.

O wyroku można przeczytać tutaj: „Wyrok w sprawie błędu okołoporodowego – ponad 2 mln. zł. rekompensaty”.

***

Gdyby ktoś był zainteresowany bliżej sprawą Pani Izabeli, to zamieszczam linki do kilku moich wypowiedzi:

„Nieludzkie prawo trzeba zmienić”

„Nie wiem, co siedziało w głowach lekarzy”

„Lekarze powinni wcześniej interweniować”

Rozmowa Piaseckiego TVN24

„Jolanta Budzowska: miał miejsce błąd medyczny”

A tu szerszy wywiad: „Takich spraw, jak historia Izabeli z Pszczyny jest więcej”

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: