Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Zadośćuczynienie dla rodziców niepełnosprawnego dziecka

Jolanta Budzowska31 października 2016Komentarze (1)

Ważna wiadomość dla rodziców poszkodowanych dzieci!

Sąd Najwyższy potwierdził, że jeśli przez błąd medyczny dziecko jest niepełnosprawne w takim stopniu, że nie jest możliwe normalne funkcjonowanie rodziny, to rodzice mają prawo do zadośćuczynienia (wyrok SN z dnia 9 sierpnia 2016 roku, sygn. akt II CSK 719/15).

O tym, że tak powinno być, pisałam już w majowym poście (przeczytać go można tutaj). Wtedy bardzo się cieszyłam, że Sąd Apelacyjny w Warszawie zasądził w jednej z prowadzonych przez moją kancelarię spraw nie tylko 1,2 miliona złotych zadośćuczynienia na rzecz chorującej na MPD dziewczynki, ale i 300 tys. zł. dla jej matki i  200 tys. zł. dla ojca.  To był jednak wyrok Sądu Apelacyjnego, a nie Najwyższego, a od czasu jego wydania szpitale i ich ubezpieczyciele walczą zażarcie w sądach, aby udowodnić, że rodzicom nie należy się nic.

Więc tym bardziej powołany na początku wyrok SN – wydany w innej, nie „naszej” sprawie – ma ogromne znaczenie.

Przy okazji SN w uzasadnieniu zawarł dwa ważne spostrzeżenia:

– o naruszeniu dóbr osobistych członków rodziny można mówić, gdy dochodzi do „poważnego i trwałego inwalidztwa dziecka, wskutek którego jest ono niezdolne do samodzielnej egzystencji, wykonywania podstawowych czynności życiowych i w konsekwencji nawiązania typowej dla więzi rodzinnej relacji z rodzicami, z uwagi na ograniczenia w zdolności do komunikowania się”,

– nie chodzi o zwykłe niedogodności związane z chorobą osoby bliskiej.

W wyroku tym Sąd poruszył także wątek przedawnienia. Zdaniem SN, za początkowy bieg terminu przedawnienia roszczeń osób bliskich może być uznany moment wystąpienia w imieniu dziecka z pozwem o zasądzenie na jego rzecz rekompensaty w związku z doznaną przez dziecko szkodą na zdrowiu. „Chwila uzyskania wiedzy o sprawcy oznacza chwilę uzyskania takich informacji, które oceniane obiektywnie, pozwalały z wystarczającą dozą prawdopodobieństwa, przypisać sprawstwo konkretnemu podmiotowi. (…) O dacie uzyskania wiedzy na temat podmiotu zobowiązanego do naprawienia szkody przesądza data wystąpienia z pozwem, w którym jednoznacznie ten podmiot oznaczono.”

Więcej na temat ryzyka przedawnienia pisałam tutaj i tutaj.

I jeszcze jedna bardzo ważna kwestia:

Sąd przypomniał, że sąd cywilny władny jest sam ustalić, czy czyn niedozwolony stanowiący źródło szkody, jest przestępstwem, co może wydłużyć termin przedawnienia. „Musi jednak tego dokonać, zgodnie z regułami prawa karnego, co oznacza konieczność ustalenia przedmiotowych i podmiotowych znamion przestępstwa. (…) Dominujące jest stanowisko, iż nie stanowi przeszkody dla dokonywania tych ustaleń niezindywidualizowanie sprawcy szkody z imienia i nazwiska (…).”

Wniosek:

Członkowie rodziny poszkodowanego pacjenta mają prawo do zadośćuczynienia na swoją rzecz. Nie można jednak zwlekać ze złożeniem pozwu. W przypadku dzieci termin przedawnienia jest  dość długi, ale w przypadku rodziców już nie.

 

Zadośćuczynienie dla rodziców i rodzeństwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Mariusz 2 listopada, 2016 o 23:43

    Bardzo fajne orzeczenie 😉

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: