Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Wyrok karny – pielęgniarka skazana

Jolanta Budzowska25 czerwca 20205 komentarzy

Po skierowaniu do Sądu aktu oskarżenia odbyło się 31 posiedzeń sądu. Postępowanie trwało 4,5 roku, ale sprawiedliwości (przynajmniej formalnie) stało się zadość. Właśnie zapadł wyrok karny w głośniej sprawie śmierci małej Zosi.

W akcie oskarżenia pielęgniarce zarzucono „jedynie” narażenie dziecka na niebezpieczeństwo  (art. 160 kk.*). W toku procesu udało mi się jednak wspólnie z prokuratorem udowodnić, że oskarżona spowodowała śmierć sześciomiesięcznej dziewczynki. W efekcie, została  skazana za przestępstwo z art. 155 kk.

Sąd uznał oskarżoną winną tego, że jako pielęgniarka w klinice pediatrii neurologii  Szpitala (…)  poprzez wstrzyknięcie do lewej żyły szyjnej Zofii (…)  zawiesiny z rozdrobienia  tabletki powlekanej leku (…) nieumyślnie spowodowała jej śmierć w wyniku wykrzepienia krwi wokół treści obcej, skutkującego niewydolnością wielonarządową, czym wyczerpała znamiona przestępstwa z art. 155 kk w brzmieniu z dnia 4 marca 2015 r.

Oskarżonej została wymierzona kara 2 lat pozbawienia wolności, przy czym sąd warunkowo zawiesił wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności na okres 5 lat próby. Dodatkowo, oskarżona ma zapłacić karę grzywny w kwocie łacznej 4000 zł oraz ponad 50.000 zł. kosztów procesu.

Orzeczono także wobec oskarżonej zakaz wykonywania zawodu pielęgniarki na 5 lat.

To wyrok sądu I instancji, nieprawomocny. Czy zamyka jakiś rozdział, kolejny po tym, jak zapadł również potwierdzający winę pielęgniarki i szpitala wyrok I instancji sądu cywilnego?

Nie wiem. Tylko rodzice Zosi mogą wybaczyć niewybaczalne.

Pisałam o tej sprawie i wydanym wcześniej wyroku sądu cywilnego w poście: „Zosia zmarła przez błąd pielęgniarki”, a list Mamy Zosi przeczytać można tutaj: „Z potrzeby serca”. Media relacjonowały przebieg procesu cywilnego  m.in. w artykułach: „Bo pośpiech, bo nieuwaga. Sąd przyznał wysokie zadośćuczynienie za śmierć w czasie rutynowego zabiegu”.

Pomyłkowe podanie leku

Pomyłkowe podanie leku

*art. 160 kk: „Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności (…)”.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Lidia 5 lipca, 2020 o 14:01

    Dzien Dobry, nie otrzymalam tego „Bledu lekarza”… nie wiem dlaczego. Ale nie szkodzi :-). Dlatego dopiero dzisiaj komentarz. Gratuluje takiego zakonczenia sprawy. Kara mocna, ale sprawiedliwa.

    Czy ten sam prokurator byl odpowiedzialny za postepowanie karne i partycypowal rowniez w procesie? Bo jesli tak, to dlaczego w akcie oskarzenia powolywano sie tylko na art 160 kk? Przeciez to oczywiste, ze pielegniarka powinna odpowiadac z art 155kk.

    Serdecznosci
    LU

    Odpowiedz

    Jolanta Budzowska 6 lipca, 2020 o 15:01

    Tak, ten sam. Początkowo zarzuty były z art. 155 kk, ale ostatecznie, po nieco rozmytej opinii uzupełniającej biegłego z zakresu medycyny sądowej, akt oskarżenia poszedł z art. 160 kk. Problemem było rozstrzygniecie, czy zakażenie wirusem RSV, do którego doszło zresztą z winy szpitala w toku pobytu dziecka, mogło mieć wpływ na reakcję dziecka na podanie leku, tzn. czy dziecko miało szanse przeżyć, gdyby nie zakażenie.
    W toku procesu, po konkretnej i jednoznacznej opinii (innego) biegłego klinicysty pediatry, na wniosek prokuratora, Sąd uprzedził oskarżoną o możliwej zmianie kwalifikacji prawnej zarzucanego oskarżonej czynu, tj. występku z art. 160 § 2 i 3 kk, poprzez przyjęcie kwalifikacji prawnej z art. 155 kk. ostatecznie skazanie nastąpiło rzeczywiście z art. 155 kk.
    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz

    LU 8 lipca, 2020 o 10:59

    Bardzo pieknie dziekuje i zycze fantastycznego dnia
    LU

    Odpowiedz

    Dawid 4 grudnia, 2023 o 11:05

    Czy mogę prosić o sygnaturę wyroków? Cywilnego i karnego?

    Odpowiedz

    Jolanta Budzowska 4 grudnia, 2023 o 18:58

    Dzień dobry,
    sygnatury wyroków niepublikowanych udostępniam wyjątkowo. Proszę o uzasadnienie prośby w wiadomości prywatnej.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: