Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Ceny polis OC komunikacyjnego ważniejsze niż człowiek?

Jolanta Budzowska19 lipca 2017Komentarze (0)

Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć wkrótce, kto ma prawo do zadośćuczynienia za błąd medyczny. A konkretnie, czy takie prawo do odszkodowania ma tylko poszkodowany pacjent, czy też – jak na przykład w sytuacji dziecka poszkodowanego przez przebieg porodu – także członkowie jego rodziny, którzy się nim zajmują na co dzień.

Oczywiście, problem nie dotyczy tylko osób poszkodowanych przez błędy lekarskie, ale też ofiar wypadków komunikacyjnych i innych, w wyniku których ucierpiał człowiek.

O problemie pisałam już wielokrotnie, bo przecież jest to bardzo ważne. Pieniądze, jakie sąd zasądzi dziecku, są jego i powinny być przeznaczane wyłącznie na jego potrzeby. A co na przykład z  rodzeństwem poszkodowanego, małego pacjenta? Przecież ono też nie ma łatwego życia…

Przykładów nie trzeba szukać daleko. Często jedyne wakacje to te spędzone z bratem czy siostrą na turnusie rehabilitacyjnym. Mamę czy tatę mają dla siebie rzadko, bo rodzice cały czas poświęcają opiece nad dzieckiem z MPD.

Czy sprawca błędu medycznego lub wypadku nie powinien pokryć też kosztów, które pozwalałby rodzinie tak zorganizować dzień codzienny, żeby ich życie choć trochę zbliżyło się do modelu funkcjonowania innych rodzin?

Komisja Nadzoru Finansowego uważa, że nie. Koronnym argumentem KNF jest interes ubezpieczycieli szpitali i lekarzy. Komisja na poparcie swojego stanowiska daje przykład danych dotyczących zadośćuczynień dla bliskich śmiertelnych ofiar. Pokazują one, że jeden taki przypadek skutkuje średnio wypłatą świadczenia dla trzech osób z rodziny, po 33 tys. zł.

Według szacunków KNF, w przypadku  uznania, że nie tylko bezpośrednio poszkodowani, ale i ich bliscy mają prawo do rekompensaty, te „ekstra wydatki” w zależności od zakresu ochrony mogą wymagać podwyżki od 0,5 do 5,5 proc. ceny polis OC, które już i tak w ostatnich latach zdrożały.

No i co z tego?

Dlaczego cena polisy OC komunikacyjnego ma być argumentem za pozbawieniem zadośćuczynienia osób, którym się odszkodowanie za błąd lekarza należy?

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: