Jolanta Budzowska

radca prawny

Partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP) z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w reprezentacji osób poszkodowanych w cywilnych procesach sądowych w sprawach związanych ze szkodą na osobie, w tym w szczególności z tytułu błędów medycznych oraz z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[Więcej >>>]

Błąd w USG w ciąży

Jolanta Budzowska25 czerwca 2023Komentarze (0)

Dziecko urodziło się bez jednej ręki i z poważną wadą rozwojową drugiej. Nie muszę mówić, co przeżyli rodzice, kiedy dowiedzieli się tuż po porodzie o stanie dziecka. Przez błąd lekarski – i to powielony we wszystkich wykonanych przez niego badaniach USG w ciąży – ginekolog pozbawił ich najważniejszej informacji dla każdego rodzica: czy ich dziecko jest zdrowe. 

Czy wiesz, że:

  • ultrasonografia to rodzaj diagnostyki, wymagający od lekarza specjalistycznych umiejętności
  • w ramach Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników działa Sekcja Ultrasonografii, która m.in. prowadzi szkolenia i wydaje certyfikaty potwierdzające posiadanie przez lekarza wiedzy, doświadczenia i umiejętności wykonywania badań USG
  • nie każdy aparat USG spełnia warunki techniczne do wykonania określonego badania. A od jakości aparaty zależy jakość obrazu.
  • na to, co lekarz może dostrzec w USG wpływa też m.in.: otyłość ciężarnej, obecność blizn na brzuchu, specyfika budowy tkanek ciężarnej, jej choroby i anatomia, ilość płynu owodniowego i ułożenie płodu.

Certyfikat PTU

Największą gwarancją profesjonalizmu przy wykonywaniu badań USG jest certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. To dokument, wydawany po spełnieniu dość rygorystycznych warunków i tylko na pięć lat. Aby uzyskać certyfikat, lekarz musi co najmniej dwa lata zajmować się ultrasonografią. Musi też wykazać się samodzielnym wykonaniem 800 badań, uczestniczyć co najmniej w dwóch kursach z zakresu różnych zastosowań USG. Na koniec musi zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Poza tym przyznany certyfikat musi być odnawiany w cyklach rocznych, co łączy się z uczestnictwem w kolejnych szkoleniach. Osoba, która chce zachować certyfikat, musi się systematycznie dokształcać. (źródło: poradnik zdrowie.pl)

USG w ciąży – co powinien, a czego nie powinien zrobić lekarz

Jeśli lekarz prowadzący ciążę nie może wylegitymować się dokumentami potwierdzającymi odbycie odpowiednich szkoleń, nie ma umiejętności lub nie ma odpowiedniego do wykonania badania aparatu USG – powinien skierować ciężarną do innej placówki medycznej.

Od lekarza wykonującego badanie przesiewowe (czyli podstawowe) nie wymaga się pełnej i dokładnej diagnozy. Ważne, aby wykrył wadę płodu, albo nawet postawił tylko jej podejrzenie, i skierował ciężarną do ośrodka referencyjnego na szczegółowe badania.

Błąd w USG w ciąży

Błąd w USG w ciąży

Badania przesiewowe wykonuje się w co najmniej trzech terminach, a jeśli jest potrzeba częstszych badań – to częściej.

  • pierwsze badanie: 11-14 tydzień ciąży
  • drugie badanie: 18- 22 tydzień ciąży
  • trzecie badanie: 28-32 tydzień ciąży

Błąd w USG w ciąży – dowiedz się więcej

O tym, kiedy najczęściej interesujemy się jakością badania wykonanego przez lekarza i znaczeniu tych badań dla oceny przebiegu ciąży i porodu, napisałam tutaj: „Co łączy KTG, USG Doppler i odszkodowanie za błąd lekarski przy porodzie”.

Z kolei post „Błąd okołoporodowy czy zła organizacja szpitala” dotyczy tego, kto odpowiada za brak odpowiedniego sprzętu, albo np. zły stan techniczny aparatu do USG.

Ciekawy wywiad z lekarzem, który zdradza, jak dochodzi do błędów w opisie badań obrazowych, znajdziesz tutaj: „Błąd w opisie badania RM, TK i RTG, czyli co może pójść nie tak z badaniami obrazowymi”

Jeśli masz wątpliwości czy twoje badania przesiewowe USG zostały wykonane zgodnie ze sztuką lekarską, a ty i twoje dziecko jesteście bezpieczne – napisz do mnie.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: